21.maijs 2022

Mielasts pie saimniekiem mājās 31.08.2019.

Salāti 5 veidu:

 - Cēzara salāti ar vistas fileju

 - Grieķu salāti ar 2 veidu fetas sieriem

 - Rasols ar pusžāvēto desu

 - Spinātu salāti ar kvinoju

 - Burkānu salāti ar saulespuķu sēkliņām

Un uzkodas:

 - Laša maizītes ar krēmsieru  (Lasis, groziņi, Ciabata maizīte, kremsiers, cītronu sula)

 - Augstas gaļas uzgrieztas un Siera plate uz dēlīšiem

 - Svaigie darzeņi 

 - Laiviņas ar krēmsieru ( laiviņas, Ja garšo nēģi-var likt virsū gabaliņus, vai sarkanie/melnie ikri)

 - Garneļu kanapē maizītes vai laiviņas, vai karotītes (Garneles gatavas, gurķis, wasabi, koriandrs, majonēze/krēmsiers!?, lociņ) 

 - Gurķa un zila siera kanapē maizītes 

Karstajā ēdienā: 

 - Klasiskā karbonāde

 - Krāsniņā cepti vistas šķiņķīši

 - Kotlete

 - Vārīti kartupeļi

 - Krējuma mērce

Bērna ballītes uzkodu galds, kurš tika veikts pēc klienta vēlmēm - 24.08.2019.

Un sastāvēja no 23 pozīcijām: salāti un uzkodas, kā arī mazsālītie gurķi.

Grauzdiņu laiviņas pildītas ar krēmsieru un pa virsu omletē iecepts siers, paprika un puravi. Dekorētas ar svaigiem tomātiem un krējumu

Uzkodas, laiviņas, kuras kūst mutē ar ļoti patīkamu pēcgaršu. 

Ēdienkartē:

- Plates: Gaļas, siera, svaigo dārzeņu, marinēto un augļu

- Salāti: Svaigo burkānu, pupiņu un grauzdiņu

RĪGA-09.10.2017.

ZVIEDRU GALDA UZKODAS-2017.g.DOBELE

MIELASTS 80.GADU JUBILEJAI

MIELASTS KRISTĪBĀS

Kāzu galds Dobelē

Kāzas brīvā dabā,privātmājas dārzā,teltī.

Kāzu galds Jelgavā viesnīcā"Jelgava"

KĀZU MIELASTS JAUNOLAINĒ

KĀZU MIELASTS JELGAVĀ

MIELASTS 60.GADU JUBILEJAI DOBELĒ

SALĀTI

SUSHI

PIKNIKS BRĪVĀ DABĀ

     Kāzas ir lielas, retas ģimenes svinības. Tās nerīko katru gadu, tāpēc savlaicīgi jāpārdomā, kura telpa ir piemērotāka viesu uzņemšanai, vai tajā visus aicinātos viesus varēs ērti novietot pie galda. Īpaša uzmanība jāpievērš kāzu galda klājumam, jo tas kopā ar telpas rotājumu palīdz radīt vienreizēju, neaizmirstamu svētku noskaņu.

     Kāzās nav pieļaujama galda klāšana vairākās telpās. Lai viesi justos ērti, vienai vietai pie kāzu galda jāparedz 60cm, bet jaunajam pāris - 70 līdz 80cm. Sarindojot krēslus, tie jāliek cits pie cita ar nelielu atstarpi, lai piesēšanās brīdī tos varētu izcelt. Vajadzības gadījumā var izmantot solus.

     Kāzu telpās jāparedz stūrītis dāvanu galdam. To var glīti pārklāt un greznot ar ziedu pušķi un citiem aksesuāriem. Jāparedz telpa dejošanai, vēlāk - līgavas mičošanai, kā arī vieta, kur viesi varēs nolikt virsdrēbes un citas mantas. Jau iepriekš ir jāizlemj, kā jaunais pāris pēc laulību ceremonijas aizpildīs laiku līdz kāzu mielasta sākumam. Nav pareizi, ja jaunais pāris ierodas kāzu mājā pirms viesu ierašanās, un nepiedodami, ja ar katru atsevišķi liek saskandināt vīna glāzes un tās izdzert, pirms iet pie mielasta galda, lai gan šī tradīcija bieži vien tiek izmantota.

     Brīdī, kad notiek jaunā pāra apsveikšana, var pasniegt kādus sāļos vai saldos cepumus, konfektes vai augļus.

     Pusnaktī pēc mičošanas pasniedz kafiju un tiek griezta kāzu torte. Mielasta galda greznošanai torte nav piemērota, tiek sagatavots atsevišķs speciāls galds,vēlams uz riteņiem.

     Kāzu galda klāšana atkarīga no tā, ko paredz rīkotāji - siltas vai aukstas vakariņas, pusdienas un aukstas vakariņas, kafiju. 

     Kāzu galda klāšanai izmanto vienkrāsainus galdautus: vasarā - baltus vai tonētus, ziemā - siltās krāsās (piemēram, oranžus).

     Vēlams, lai galds nav raibs, tas nedrīkst radīt salasītības iespaidu, tāpēc traukiem jābūt vienādiem un pieskaņotiem galdautam. Svinīgumu galdam piešķir balti trauki ar zeltītu vai citādas krāsas maliņu, kā arī stikla vai kristāla un metāla galda piederumu mirdzums.

     Salvetes pie katra šķīvja ir obligāts nosacījums, pie tam tām jābūt locītām no iecietināta auduma, vai arī tiek izmantotas papīra salvetes. Ja kāzu galdam nav iespējams sagādāt vienādus traukus, tad visus vienādos traukus liek gar vienu galda malu un citāda raksta traukus - pretējā pusē. Kāzu galdā nedrīkst trūkt ne galda rīku, ne glāžu. Minimālais glāžu skaits ir trīs - limonādei, vīnam un stiprajam alkoholiskajam dzērienam.

     Galda rotājumiem jāatspoguļo sezona. Ziemā rotājošais elements var būt miršu, brūklenāju, egļu zariņi, pārsieti ar baltu lentīti, vasarā - sīki ziediņi, sasieti nelielā pušķītī vai pa 1-3 lielākiem ziediem. Krāsa - galvenokārt gaiša vai kontrastējoša ar galdautu. Ziedus liek virs salvetes. Galdu var rotāt ar ziedu vītnēm, lentēm,rožu ziedlapiņām, tila, atlasa audumu lentām. Kāzu galdam sevišķu svinīgumu piešķir svečturi, un sveču liesmas rada omulības sajūtu. Svečturiem jābūt pietiekami augstiem, lai paceltos pāri galdā saliktajiem traukiem, bet neaizsegtu skatu uz pretīm sēdošo viesi.

Konkrētus ieteikumus ēdienkartes sastādīšanai un galda klājuma izvēlei ir grūti dot, jo varianti ir dažādi, tāpēc jaunajam pārim, vecākiem un vedējiem jāizvēlas pašiem savs variants.

     Ja rīko tikai vakariņas, ieteicams aukstais galds ar daudziem ēdieniem, uzkodām un salātiem.

     Sastādot kāzu mielasta ēdienkarti, nevajag izvēlēties pārmērīgi trekus ēdienus un gatavot tos lielos daudzumos. Vienam cilvēkam jāparedz 0.5kg ēdamā, vienam vakaram. Nav vajadzīgs aprēķināt katra ēdiena daudzumu katram cilvēkam, izņemot rasolu. 30 viesiem nepieciešamas 15 porcijas rasola,rēķinot 0.200 g uz cilvēku. Ja starp laulības ceremoniju un svētu vakariņām ir liels starplaiks, jārēķinās ar viesu lielāku ēstgribu, pie tam jaunieši parasti apēd vairāk. Ja pēc laulību ceremonijas dodas nelielā izbraukumā, līdzi ņem cepumus, pīrādziņus,konfektes, vienreizējās uzkodas, dzeramo-kādu sulu. Jāsagādā arī neliels cienasts jaunā pāra apsveicējiem.

     Piemēram: priekš aukstā galda 30 viesiem vajadzīgi 10kg svaigas gaļas, 3 svaigas vistas, 3 žāvētas vistas, 3 kg svaigu zivju, 2 kg dažādu veidu zivju, 30 olas, 1.5 kg sviesta, 2 kg krējuma, 2 kg siera, 2 kg tauku (cepšanai), 10kg kartupeļu, 2 kg svaigu gurķu, 3 kg mazsālītu gurķu, 2 kg tomātu, 1 kg riekstu, 3 burciņas majonēzes, 3 kg sīpolu, 6 klaipi baltmaizes un 3 klaipi rupjmaizes.

     Auksto uzkodu salātus var pasniegt kārtotus glāzēs,kurš saucās Verrines.

     Alkoholisko dzērienu lietošana ir ļoti individuāla, atkarībā no tā, kādu alkoholu pasniedz. Šampānieti paredz vismaz pa vienai glāzei (0.200g) vienam cilvēkam, neatkarīgi no tā vai kāds to lieto vai nē. Saldumi - tortes svars vienam cilvēkam no 0.100 - 0.200 g, 2 kg dažādu cepumu un konfekšu, bet maizītes un pīrādziņi - katram pa divi.

Ja izvēlas aukstā galda variantu, tad ēdienkartē var iekļaut dažādus ēdienus Jūsu un Jūsu viesu gaumei, pm. siera Rafaello bumbiņas, cūkas karbonādi želejā, pildītas olu ligzdiņas, svaigos un marinētos dārzeņus, ēdienus no vistas gaļas, zivju ēdienus, dažāda veida salātus. Obligāta aukstā galda sastāvdaļa ir rasols vai gaļas salāti.

Vakariņu nobeigumā jābūt kafijas galdam. Jānovāc pilnīgi viss, kas atradies uz galda, atstājot vienīgi dekoratīvos elementus. Uz galda liek cepumus, konfektes, plātsmaizītes, maizītes, kūkas, tortes un arī augļus. Pasniedz tēju vai kafiju.

     Bagātīgāks un darbietilpīgāks galda klāšanas variants ir ar karsto maltīti. Ja pasniedz karstos ēdienus, aukstajam galdam nepieciešama tikai trešā daļa no minētā daudzuma. Ir pieņemts, ka, sēstoties pie galda, vispirms tiek piedāvāts karstais ēdiens, pēc tam maina šķīvjus(ja ir tāda iespēja) un galda piederumus pret auksto uzkodu šķīvjiem un galda piederumiem.

Karstā ēdiena variants būtu īpaši jāapdomā, lai tas nebūtu vienkāršs, kā mājas pusdienās. Tajā varētu būt gaļas "čiekuri" un gaļas veltnīši ar žāvētām plūmēm un speķi, ķimenēm utt. 

Karstajā galdā vienam cilvēkam jāparedz 0.5 kg gaļas. Maize tiek patērēta mazāk nekā aukstajam galdam. Kad apēsts karstais ēdiens, pēc kāda laika klāj saldo galdu.

     Bez tortēm, cepumiem, augļiem var pasniegt arī saldos ēdienus porciju glāzēs, pm.riekstu krēms ar dzērveņu mērci utt. Saldajam ēdienam paredz 0.120 g vienam cilvēkam. Otrās dienas galdā - brokastīs piedāvā visu, kas palicis no aukstā galda, un kafiju.

Piedāvājumi